ΕΙΔΗΣΕΙΣ

«Χρυσός» στην Ευρώπη -για 4η φορά- ο Πετρούνιας- «Χρυσές» επιτυχίες των Ελλήνων αθλητών στην Ευρώπη

Petrounias

Κάθε αγώνας του Λευτέρη Πετρούνια εξελίσσεται πλέον και σε μια χρυσή σελίδα για την ιστορία του ελληνικού αθλητισμού. Ο 27χρονος Έλληνας Ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής, κατέκτησε για 4η συνεχόμενη φορά, το χρυσό μετάλλιο των κρίκων, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής.

Στη διοργάνωση της Σκωτίας, ο Λευτέρης Πετρούνιας έκανε για ακόμη μία φορά αυτό που μας έχει συνηθίσει. Εκτέλεσε το εντυπωσιακό πρόγραμμά του με τον καλύτερο τρόπο, βαθμολογήθηκε με 15,466 και, φυσικά, ήρθε πρώτος.

Από το 1955 μέχρι σήμερα, μόλις επτά αθλητές έχουν κατορθώσει να κατακτήσουν τέσσερα ή περισσότερα χρυσά μετάλλια στο ίδιο όργανο σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα ενόργανης γυμναστικής και ανάμεσά τους βρίσκονται δύο Έλληνες, ο Βλάσης Μάρας και ο Λευτέρης Πετρούνιας.

Παγκόσμιες πρωταθλήτριες οι Κυρίδου-Μπουρμπου, «ασημένια» τα διπλά σκιφ εφήβων/νεανίδων

Μοναδικές στιγμές για την ελληνική κωπηλασία στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων η αυλαία του οποίου έπεσε σήμερα (12/8) στο Ρατσίτσε της Τσεχίας. Εκεί όπου η Ελλάδα πανηγύρισε τρία μετάλλια (δύο είχε κατακτήσει πέρυσι στο Τρακάϊ ασημένιο και χάλκινο) εκ των οποίων ένα χρυσό και δυο ασημένια ενώ οι Έλληνες αθλητές πέτυχαν δυο νέα παγκόσμια ρεκόρ στα ημιτελικά. Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε το πλήρωμα της δικώπου άνευ των Νεανίδων με τις Χριστίνα Μπούρμου-Μαρία Κυρίδου που μπήκαν μπροστά από το ξεκίνημα της κούρσας του τελικού και διατηρήθηκαν ως τον τερματισμό πανηγυρίζοντας το χρυσό μετάλλιο ενώ λίγο αργότερα ακούστηκε ο Εθνικό μας ύμνος προς τιμήν τους. Τα δυο κορίτσια που την προηγούμενη στον ημιτελικό είχαν κάνει νεο παγκόσμιο ρεκόρ με 7:15.53 κέρδισαν το χρυσό τερματίζοντας σε 7:17.10 ενώ τη 2η θέση πήραν οι ΗΠΑ με 7:23.61 και την 3η η Τσεχία με 7:26.71.

Ασημένιο για τις «πρωτάρες» Νόνη-Αγιώτη
Το πρώτο τους μετάλλιο σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα κατέκτησε και οι Ισμήνη Νόνη- Ελένη Αγιώτη που πήραν τη 2η θέση στο τελικό του διπλού νεανίδων. Τα δυο κορίτσια αν και με την λιγότερη εμπειρία από τις αντιπάλους τους ξεκίνησαν 3εςστον τελικό, μετά τα πρώτα 500μ. πέρασαν στην 2ηθέση , άντεξαν στις επιθέσεις των αντιπάλων τους για να τερματίσουν με χρόνο 7:19.40 πίσω από τις Κινέζες που πήραν το χρυσό με 7:17.41 ενώ την 3ηθέση κέρδισε η Ν Ζηλανδία με 7:20.10. «Ήταν δύσκολο αλλά κάναμε το καλύτερο για μας , για την πατρίδα μας και πιστεύω ότι όλοι στην Ελλάδα θα είναι περήφανοι για μας»τόνισε η 17χρονη Ισμήνη Νόνη βγαίνοντας από τη βάρκα.

Στο δεύτερο σκαλί του κόσμου Σχιζοδήμος-Γκαϊδατζής
Από το ίδιο αγώνισμα , το διπλό σκιφ ,αλλά τους εφηβους ήρθε και το δεύτερο ασημένιο μετάλλιο. Οι Πέτρος Γκαϊδατζής-Γρηγόρης Σχιζοδήμος που στον ημιτελικό είχαν σημειώσει νέο παγκόσμιο ρεκόρ κατάφεραν σε μια πολύ απαιτητική κούρσα με πολύ έντονο συναγωνισμό να κατακτήσουν την 2η θέση και να προσθέσουν το τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα στο σχετικό πίνακα.

Στον τελικό του Rogers Cup ο Τσιτσιπάς απέναντι στον Ραφαέλ Ναδάλ

Τέλος, στους αθλητές που έδωσαν χαρά στους Ελληνες θα πρέπει να προσθέσουμε και τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Ο 19χρονονος νίκησε τον θριαμβευτή του Γουίμπλεντον Νόβακ Τζόκοβιτς και σήμερα, ανήμερα των εικοστών του γενεθλίων,  θα διεκδικήσει τον τίτλο του Rogers Cup απέναντι στον Ραφαέλ Ναδάλ, τον οποίο εάν νικήσει, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα βρεθεί στο top 12 της παγκόσμιας κατάταξης, σε ηλικία μόλις 20 ετών